Ogólny przebieg wakacji częściowo potrafi zależeć nawet od rodzaju wybranej kwatery noclegowej. W zależności od tego, jak długie mają być te wakacje i w jaki sposób mają zostać spędzone (aktywny lub bierny), trzeba będzie pomyśleć o nieco innym miejscu zakwaterowania. Jakie opcje są zatem do wyboru? Oto krótka lista tych, które przez turystów są wybierane zdecydowanie najczęściej.
1 – Hotele
Pierwsza propozycja to oczywiście hotel. Nic innego nie mogło się tu pojawić. Hotele występują głównie w tych większych górskich miastach, choć nawet częściej bywają położone na ich obrzeżach, czyli w pobliskich okolicach. Klasyfikowane są przy pomocy gwiazdek. To one wyznaczają jakość obiektu. Najlepsze hotele to oczywiście te pięciogwiazdkowe, najgorsze – jednogwiazdkowe. Szukając czegoś po środku, najlepiej skierować się w stronę takich obiektów, którym udało się uzyskać trzy lub cztery gwiazdki. Zazwyczaj mają one idealny stosunek ceny do oferowanej jakości. Są dostępne praktycznie na każdą kieszeń, a mimo tego potrafią korzystnie wpłynąć na jakość urlopu. Zgodnie z ustanowionymi w Polsce przepisami, którym podlegają właśnie obiekty turystyczne, aby hotel mógł nazwać się hotelem, musi on posiadać przynajmniej dziesięć oddzielnych pokoi dla gości. To z kolei zapewnia sporą ilość miejsc noclegowych. Hotele są zresztą zwykle znacznie większe. Nieraz można pojechać do nich "w ciemno" i bez żadnych problemów od razu uzyskać zakwaterowanie.
2 – Hostele
Jeżeli chodzi o nazewnictwo, od hoteli różnią się wyłącznie jedną literką, ale w rzeczywistości są to totalnie inne obiekty noclegowe. Z jakiegoś powodu bywają rezerwowane głównie przez samotnych i głodnych wrażeń podróżników, ubogich studentów oraz osób przyjeżdżających zza granicy. Hostele można uznać za miejsca ciągłej integracji. Zawsze oferują one tanie noclegi w górach, tak więc są absolutnie najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla tych, którym nie zależy na żadnych szczególnych wygodach, a jedynie na jakimś łóżku i dostępie do ciepłej wody czy toalety. Charakterystyczną cechą hoteli są wieloosobowe pokoje. W przypadku tych kwater turyści raczej nie rezerwują całych pomieszczeń, a po prostu miejsce noclegowe, czyli np. miejsce na łóżku dwuosobowym w pokoju sześcio- czy ośmioosobowym. Minusem na pewno jest brak prywatności, ale plusem – możliwość poznania wielu ciekawych osób. Hostele to opcja dla tych, którzy właśnie chcą nawiązywać nowe znajomości i pragną dzielić się doświadczeniami z innymi.
3 – Motele
Akurat te obiekty noclegowe nie są zbyt często rezerwowane przez klasycznych typowych turystów, którzy ruszają w góry po to, by spędzić w nich dłuższe wakacje. Główną cechą charakteryzującą wszystkie motele jest ich lokalizacja. Te kwatery umiejscawiane są bowiem tuż przy głównych drogach, tak więc można do nich zajechać bez trudu już podczas podróży. Podobnie jak hotelom przyznaje się im gwiazdki. Najgorszych warunków można się więc spodziewać w motelach jednogwiazdkowych, a najlepszych w tych chwalących się aż czterema czy pięcioma gwiazdkami.
4 – Pensjonaty
Gdybyśmy natomiast w tym tekście chcieli omówić wyłącznie wszystkie kwatery prywatne w górach, na pewno rozpoczęlibyśmy ich charakterystykę od zwrócenia uwagi na pensjonaty. W pewnym stopniu przypominają one nawet hotele. Są jednak mniejsze, ale czasem niedużo, bo – zgodnie z przyjętymi przepisami – muszą składać się z przynajmniej siedmiu oddzielnych pokoi. W większości przypadków górskie pensjonaty świadczą wyżywienie. Może być ono pełne albo tylko częściowe, czyli np. bazujące wyłącznie na samych śniadaniach (tę opcję turyści wybierają zdecydowanie najczęściej, bo jednak w porze obiadowej wolą stołować się na mieście). Noclegi w górach w pensjonacie zapewniają przytulną i swobodną atmosferę, która szczególnie mocno przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Warto też wspomnieć co nieco o rewelacyjnej obsłudze. Personel pracujący w pensjonatach jest przyjaźnie nastawiony do gości i zawsze chętnie im pomaga – chociażby nawet w ustalaniu tras planowanych wycieczek.
5 gwiazdkowe hotele w Polsce.