Turyści, którzy spędzają urlop w Egipcie, mogą przeżyć niesamowitą przygodę i odwiedzić te miejsca, które w dziejach egipskiego państwa odgrywały ważną rolę. Jednym z miejsc, które chętnie odwiedzają turyści zafascynowani potęgą faraonów i ogromem budowanych na terenie Egiptu świątyń, jest Karnak. Położony na wschodnim brzegu Nilu w odległości zaledwie 4 kilometrów od Luksoru jest Karnak przede wszystkim wyjątkowym sanktuarium. To miejsce, dawniej znane jako ważny ośrodek kultu Amona, znane jest przede wszystkim z potężnej świątyni.
Budowa świątyni Amona w Karnaku trwała koło 1300 lat, zaś każdy z kolejnych władców dodawał do niej nowe budowle. W największej sali tej gigantycznej świątyni bez większego problemu mogłaby się zmieścić rzymska bazylika św. Piotra, a to przecież tylko jedna z wielu sal tworzących ten gigantyczny dowód kultu boga Amona.
Na jakie atrakcje mogą tu liczyć turyści? Czym zaskakuje ich Karnak?
Piękne tereny możesz również odwiedzić w Polsce, na przykład najlepsze miejsca Sosnowca i regionu, o których ze szczegółami piszemy pod adresem sosnowiecinfo.pl.
Droga do świątyni przedstawia się wspaniale. To okazała droga procesyjna, przy której stoją olbrzymie posągi sfinksów z głowami barana. Są one uosobieniem boga Amona. Między łapami sfinksów ujrzeć można mniejsze figury, które przedstawiają Ramzesa II. Na teren właściwego sanktuarium wchodzi się zaś przez okazałą bramę między potężnymi pylonami.
Jedną z największych ciekawostek jest las kolumn w sali, która powstała w czasach Setiego I i Ramzesa II. Każda z tych kolumn jest potężnym tworem, zaś całość robi ogromne wrażenie. To jeden z symboli Egiptu oraz najlepszy dowód na potęgę dynastii Setiego i Ramzesa. Wszak to w okresie ich rządów stał się Egipt światową potęgą.
Na terenie sanktuarium można zobaczyć również obelisk Totmesa I oraz „sanktuarium świętych barek”, które powstało w czasach Aleksandra Wielkiego. Obok świątyni Amona rozciąga się zaś jezioro, na którego wodach uroczyście obchodzono święto Opet. Inną ciekawostką na terenie sanktuarium jest gigantyczny skarabeusz Amenhotepa III, który poświęcony jest wschodzącemu słońcu.